Akcja przeprowadzka: Jak się przygotować?

Przeprowadzka, to ciężki psychiczny i fizyczny maraton, nie tylko dla nas, ale i dla innych.
Co można zrobić my uprzyjemnić sobie i innym ten czas?

Spiżarka

Trzeba przeprowadzić akcję „wyjedź lodówkę”. Będzie mniej do wożenia, a przy okazji troszkę oszczędzimy.

Kartony

Zacznij jak najszybciej zbierać kartony, zwłaszcza dobre i pakowane. Możesz je poszukać też na OLX i allegro. Można je mieć za darmo również z Lidla, Biedronki czy Żabek (te z piecem), tylko się wcześniej umów i przyjdź na czas po nie. Jeśli nie przystępujesz od razu do pakowania, większość możesz poskładać na płasko. Te, których nie da się złożyć osobiście wstawiłam pod stół w jadalni, z którego nikt nie korzystał i położyłam długi obrus.

Klamoty

Warto przejrzeć co nam potrzebne, a co nie. Możemy powystawiać potem te rzeczy na rożnych grupach na fb i Olx i zyskać trochę grosza.

Usługi

 • Pamiętaj by miesiąc wcześniej wypowiedzieć umowy jakie ciążą na mieszkaniu: kablówka, Internet itp.
 • Sprawdźcie, czy da się przenieść usługi, jeśli nie jest prawo które mówi, że jeśli dostawca nie jest w stanie wam dostarczać usługi w miejscu przebywania to umowa jest zrywana przez niego z racji nie możliwości dotrzymania jej i nie płacicie kary za zerwanie.
 • Zamówcie nowe usługi (sprawdźcie oferty, popytajcie sąsiadów lub poprzednich lokatorów – może okazać się, że Internet do 100mb to tak naprawdę tylko 15). Można często z dużym wyprzedzeniem zamówić je np. już po przeprowadzce.

Korespondencja

Na co najmniej 2 tygodnie przed przeprowadzką zmień adres korespondencyjny w banku, prenumeraty, allegro itp. Można też złożyć podanie o przekierowywanie poczty na nowy adres – niestety, będą to tylko zwykłe listy i paczki, korespondencji urzędowej niestety nie da się przekierować, jednak można skorzystać z jednej z usług Poczty Polskiej eawizo i dostaniemy powiadomienie, że na stary adres przyszedł do nas jakiś ważny list.

Pakowanie

O tym jak się pakować, napisałam osobny wpis Akcja przeprowadzka – pakowanie. Jednak nie jestem w stanie uwzględnić, ile kto się pakuje – i wy też nie. Całe mieszkanie (około 68m2) pakowałam ponad miesiąc, potem była mała obsuwka z terminem przeprowadzki i czekaliśmy na nią kolejne 3 tygodnie. Ostatecznie i tak się okazało, że jeszcze nie wszystko spakowane. Proponuję zacząć jak najszybciej od rzeczy sporadycznie używane (np. książki, ubrania zimowe gdy jest lato itp.) i znaleźć na nie kąt, gdzie mogą leżeć i czekać, nawet przez dłuższy czas.

Firma transportowa

Jeśli decydujesz się na firmę transportową, szukaj takiej z dobrymi opiniami. Nie zawsze taniej znaczy lepiej. Przydało by się sprawdzić czy ogłaszająca się firma naprawdę istnieje (czy jest zarejestrowana), czy ktoś nie odjedzie w siną dal z naszym dobytkiem. Ceny są przeróżne, ale i różne oferty. Warto sprawdzić czy cena jest za ilość kursów czy godziny i jakimi samochodami dysponuje firma. Warto też sprawdzić, czy poza kierowcą firma ma tragarzy. Nie wierz, że kierowca będzie cokolwiek nosić. Wiele firm oferuje zabezpieczenie rzeczy transportowanych lub nawet za większą sumę ubezpieczenie go. Często również oferuje użyczenie własnych kartonów i innych rzeczy, potrzebnych do spakowania się.

Termin przeprowadzki

Niby banalna rzecz, ale ważna. Wiele czynników może wpływać na przeprowadzkę i termin. Na transport, wnoszenie mebli, samopoczucie i ogólną atmosferę pracy też. Przy wyborze warto spojrzeć na pogodę, czy nie będzie np. oberwania chmury (grozi zniszczeniem mienia) czy skwaru (szybkie zmęczenie i jakość pracy firmy transportowej, którą jednak wynajmujemy na godziny). Nie zawsze też termin przypadający na weekend jest dobrym pomysłem. Trzeba sprawdzić nawet mało znaczące wolne czy święta (dzień wagarowicza, zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego bądź akademickiego). Obowiązkowo musimy sprawdzić, czy na naszej trasie przejazdu nie ma żadnych marszy, maratonów, remontów itp. Wszystko to wpływa na uciążliwość przeprowadzki i jej trwanie.

Zwierzęta

Na temat zwierząt przygotowuję osobny wpis – Akcja przeprowadzka – Zwierzęta.

Transport

Jeśli nie mamy samochodu, to poprośmy kogoś ze znajomych o kurs z cennymi rzeczami. Mimo wszystko pamiątki, biżuteria i sprzęt komputerowy (głównie ze względu na dane) nie powinien być przewożony przez osoby trzecie.

Zestawy podręczne

O nich napisałam osobny wpis – Akcja przeprowadzka: Zestawy podręczne.

Ostatni dzień

 • Upewnij się, że zabrałeś wszystko. Sprawdź wszystkie pokoje, szafki, szuflady, odsuń je by zajrzeć za nie, lub pod nie. Zajrzyj pod dywany, między poduszki na kanapie i na balkon.
 • Pozamykaj okna, upewnij się, że gaz/woda/prąd są wyłączone.
 • Sprawdź też garaż i piwnicę.
 • Warto też po sobie zostawić dobrą opinię – posprzątaj. Nie musisz przeprowadzać generalnego remontu, ale warto by właściciel wszedł i nie zastał śmieci na środku.

Dzień przeprowadzki

 • Warto zamieścić na bramie informację o przeprowadzce, ew problemach w komunikacji na klatce i drobne przeprosiny. Przeprowadzka nie tylko dla nas jest uciążliwa, a lepiej zostawić po sobie dobre wspomnienia.
 • Pamiętaj, że warto przygotować wodę i ew kanapki dla noszących i dla siebie. Przy ciężkiej pracy ludziom chce się pić, warto zrobić też przerwy przed wnoszeniem ciężkich rzeczy jak lodówka.

Tagi: , ,
Góra ↑
 • Instagram

 • Bloglovin’

  Follow
 • Facebook

 • Polecam!

 • Czas wolny